Koncert Violoncello barocco!
KONCERT VIOLONCELLO BAROCCO!
Catherine Jones (AUS)
Mia Grubišić, violoncello continuo
Nakon izleta u srednjovjekovne, renesansne, klasicističke, romantičarske, impresionističke, modernističke i ine glazbene vode, s ponosom najavljujemo koncert posvećen baroknoj glazbi i to na jednom od najljepših gudaćih instrumenata uopće – violončelu! Ova večer pružit će publici priliku da doživi autentičan zvuk 18. stoljeća kroz djela istaknutih skladatelja tog razdoblja, u izvedbi vrhunskih glazbenica specijaliziranih za povijesno informiranu interpretaciju.
Glavna gošća koncerta je australska violončelistica Catherine Jones, umjetnica s bogatom međunarodnom karijerom. Nakon studija u Haagu, usavršavala se i nastupala s renomiranim ansamblima rane glazbe poput The Amsterdam Baroque Orchestra i The Academy of Ancient Music. Kao solistica, redovito nastupa na vodećim festivalima barokne glazbe diljem Europe. Uz nju će na koncertu sudjelovati i hrvatska violončelistica Mia Grubišić, koja će preuzeti ulogu continuo pratnje, te Dora Kuzmin Maković u Barrièreovoj Sonati a tre u a-molu.
Program koncerta donosi djela istaknutih majstora baroknog violončela, poput Jean-Baptistea Massea i Jean-Baptistea Barrièrea, čiji su opus i inovacije odigrali presudnu ulogu u oblikovanju tehnike sviranja ovog instrumenta. Posebno će biti zastupljeni i talijanski skladatelji Salvatore Lanzetti i Luigi Boccherini, čije su sonate i komorna djela obilježila glazbeni krajolik 18. stoljeća. Njihove skladbe, bogate melodijskom izražajnošću i virtuoznim pasažima, pružaju idealan materijal za istraživanje zvučnih mogućnosti baroknog violončela.
Koncert će se održati 22. ožujka 2025. u 19.30 sati u predvorju Kulturnog centra Dubrava. Ova glazbena večer uistinu donosi rijetku priliku za publiku da uživa u vrhunskom muziciranju i povratku u zlatno doba barokne glazbe, gdje se instrumenti, tehnike i interpretacija oslanjaju na izvorne izvođačke prakse. Pozivamo sve ljubitelje klasične glazbe da urone u bogatstvo baroknih harmonija i otkriju virtuoznost koja je oblikovala zvučni pejzaž jednog od najuzbudljivijih glazbenih razdoblja.
Ulaz slobodan.
Program
Barokno violončelo: skladatelji – virtuozi 18. stoljeća
Jean-Baptiste Masse (1700 – 1757)
Sonates a deux violonchelles, op. 2
Sonata br. 1 u e-molu
Adagio, Allegro ma non presto, Gavotta 1 i 2, Allegro assai
Jean-Baptiste Barrière (1707 – 1747)
Sonata br. 1 u h-molu, svezak I
Adagio, Allegro, Adagio – Andante, Allegro
Jean-Baptiste Barrière *
Sonata a tre u a-molu, svezak III
Adagio, Allegro, Aria Largo, Giga
Salvatore Lanzetti (c 1710 – c1780)
XII sonate a Violoncello solo e basso continuo, op. 1
Sonata br. 7 u G-duru
Andante, Allegro, Largo, Rondeau – Andante
Luigi Boccherini (1743 – 1805)
Sonata br. 6 u A-duru (G 4)
Adagio, Allegro
Catherine Jones, barokno violončelo
Mia Grubišić, barokno violončelo
*Dora Kuzmin Maković, barokno violončelo
Catherine Jones stekla je diplomu magistra iz baroknog violončela 2001. godine na Kraljevskom konzervatoriju u Haagu, studirajući kod Jaapa ter Lindena. Još kao studentica osvojila je stalno mjesto u Amsterdamskom baroknom orkestru s kojim je sljedećih deset godina stekla neprocjenjivo iskustvo nastupajući i snimajući diljem svijeta.
Od tada je surađivala s mnogim najpoznatijim baroknim orkestrima u Europi, uključujući The Academy of Ancient Music, The English Consort, Concerto Copenhagen, Il Complesso Barocco, Il Pomo d’Oro, I Barocchisti i B’rock.
Danas se više posvećuje podučavanju te solističkoj i komornoj karijeri. Objavila je dva solo CD-a: Boccherinijeve i Cirrijeve Sonate za violončelo (Sony DHM) i “Cello Napoletano” (ABC Classics), oba s izvrsnim kritikama. S ansamblom Il Complesso Barocco snimila je i Leov Koncert za violončelo za izdavačku kuću Deutsche Harmonia Mundi.
Vrhunac njezine karijere uključuje pobjedu na natjecanju Jumpstart Jr. Foundation u Amsterdamu, gdje je imala priliku svirati na izvanrednom violončelu Nicolòa Gagliana te solistički nastup s legendarnim Fransom Brüggenom i njegovim Orchestra of the 18th Century. Nedavno je izvela Haydnov koncert za violončelo u C-duru u madridskom Auditoriju Nacional pod ravnanjem španjolskog dirigenta Joséa Antonija Montaña te virtuozni Koncert za violončelo u D-duru Reicha i Duo concertante Romberga s cijenjenim violinistom Emilijom Percanom na Beethoven Festivalu u Bonnu.
Među najnovijim projektima ističu se dirigiranje i izvedba Koncerata za violončelo C. Ph. E. Bacha s Jeruzalemskim baroknim orkestrom te snimanje prekrasnog Porporinog Koncerta za violončelo u Napulju s Elisom Citterio i Stefanom Demichelijem. Ovaj CD uskoro će biti objavljen.
Catherine redovito surađuje s briljantnim talijanskim čembalistom i stručnjakom za Scarlattija, Enricom Baianom, te s jedinstvenim američkim lutnjistom Williamom Carterom. Nastupala je na recitalima za njemački radio WDR3 u Kölnu, na festivalima Utrecht Early Music Festival, Urbino Festival (Italija), Arte Musica Festival u Milanu, Međunarodnom baroknom festivalu u Valletti (Malta), Festivalu stare glazbe u Temišvaru (Rumunjska), Trigonale Festival der Alten Musik (Austrija) i Grandezze & Meraviglie (Italija). Prva je violončelistica talijanskog ansambla Zefiro pod vodstvom Alfreda Bernardinija.
Kao pedagoginja, Catherine je održala majstorske tečajeve na Kraljevskom konzervatoriju u Haagu (NL), Sveučilištu Novia u Finskoj, Austrijskoj baroknoj akademiji u Altmünsteru, Forum Alte Musik u Sankt Geroldu (Austrija), Sveučilištu Zapadne Australije i Glazbenoj školi Buchmann-Mehta u Tel Avivu. Redovita je profesorica violončela na Musikfest Bremen Atelier “Katharinas Hofmusik III” za mlade barokne glazbenike u Jeveru, Njemačka.
Od 2015. do 2023. bila je profesorica baroknog violončela na Konzervatoriju E. F. dall’Abaco, a od studenog 2023. predaje na Konzervatoriju Jacopo Tomadini u Udinama. Također predaje na Scuola Civica Claudio Abbado u Milanu.
Violončelistica Mia Grubišić svojim nagrađenim programima i projektima obogaćuje glazbene pozornice u Hrvatskoj i Europi.
Od 2009. do 2012. godine bila je zamjenica vođe violončela u orkestru Opere HNK Split, a od 2012. je član Dua Bardo s klarinetistom Jaroslavom Sadovym. Duo je osvojio visoke plasmane na međunarodnim natjecanjima u Italiji te ostvario niz uspješnih i zapaženih koncerata, među kojima su nastup u Salonu Očić emitiranom uživo na Trećem programu Hrvatskog radija te nastupi u Centrima za kulturu u Milanu 2016.
Nastupila je kao solist s Lavovskom filharmonijom izvevši Elgarov Koncert za violončelo i orkestar. Održavala je koncerte koji su bili pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture RH te kao solist nastupala s orkestrima u Hrvatskoj i inozemstvu. Osim navedene Lavovske Filharmonije, nastupila je s International Symphony Orchestrom (INSO u Švicarskoj), Zagrebačkim komornim orkestrom i MAG ansamblom u Splitu. Osim standardnog violončelističkog repertoara, Mia svira i rijetko izvođene skladbe te redovito nastupa i kao barokna violončelistica.
Od 2013. godine stalno je zaposlena u Glazbenoj školi Pavao Markovac u Zagrebu gdje je od 2022. pročelnica odjela za gudače, graditelje i restauratore glazbala, a njeni učenici osvajaju visoke državne i međunarodne nagrade.
Mia je rođena u Splitu gdje je završila srednju glazbenu školu Josip Hatze u klasi profesora Vladimira Lukasa. Glazbenu akademiju Mykola Lysenko u Lavovu upisala je 2004. godine u klasi profesora Jurija Laniuka, a 2009. godine stekla je znanstveni stupanj magistra s odličjem. Za vrijeme studija, pohađala je majstorske radionice s renomiranim profesorima violončela i komorne glazbe među kojima su V. Banašek, J. Špicer, J. Luitz i I. Monighetti.
Mia uspješno usklađuje koncertiranje i pedagoški rad te se usavršavala u klasi profesorice Catherine Jones na veronskom konzervatoriju „E. F. Dall’Abaco“ gdje je u sezoni 2018. godine položila audiciju na mjesto vođe dionice violončela u Orchestru Nazionale dei Conservatori Italiani.
Dora Kuzmin Maković sa šest godina počinje učiti violončelo u glazbenoj školi Blagoja Berse u klasi prof. Maje Virant.
Godine 2001. diplomirala je na Muzičkoj akademiji u Zagrebu u klasi prof. Valtera Dešpalja, a 2005. godine završila je poslijediplomski studij na Muzičkoj akademiji grada Basela u klasi prof. Reinharda Latzka. Također bila je polaznica mnogih majstorskih tečajeva (A. Noras, D. Fertschman, R. Leopold i drugi), kolegij komorne glazbe pohađala je u klasi Gerarda Wyssa, a imala je i priliku sudjelovati u projektu “Cellomanija” u Dubrovniku s B. Pergamenschikowom.
Dobitnica je brojnih nagrada, među kojima treba istaknuti nagradu Rektora zagrebačkog Sveučilišta, 3. nagradu na međunarodnom natjecanju „Alfredo e Vanda Marcosig“ u Gorici (Italija) 2001. godine i 1. nagradu na 43. Tribini Darko Lukić, 2010. godine. Koncertirala je u Njemačkoj, Švicarskoj, Nizozemskoj, Italiji, Španjolskoj, Francuskoj, Austriji, Mađarskoj i Hrvatskoj.
Kao solist nastupila je uz Simfonijski orkestar Muzičke akademije u Zagrebu, Zagrebačkim omladinskim komornim orkestrom, orkestrom Gaudeamus, Cameratom Scholarum Kielce (Poljska) i Simfonijskim orkestrom Il mosaico iz Švicarske.
Uz solističke recitale (Bolsko lito 2007, HGZ, 2007, Zagrebačke ljetne večeri 2009., Tribina Darko Lukić 2008. i 2010.) njeguje i komorno muziciranje. Od 2005. godine stalna je članica Zagrebačke Filharmonije, a od 2008. se bavi i pedagoškim radom na Glazbenoj školi Pavla Markovca. Stalni je član Hrvatskog baroknog ansambla.
*Narodno sveučilište Dubrava zadržava pravo izmjene programa.
Narodno sveučilište Dubrava
Cerska 1, 10040 Zagreb
tel. 01 2050 030
ns-dubrava@ns-dubrava.hr Facebook Narodno sveučilište Dubrava
Kulturni centar i Infocentar
Dubrava 51 a, 10040 Zagreb
tel. 01 2050 050
www.ns-dubrava.hr
infocentar@ns-dubrava.hr
Dječje kazalište Dubrava
Cerska 1, 10040 Zagreb
tel. 01 2050 038
info@kazalistedubrava.hr
www.kazalistedubrava.hr
Facebook Kazalište Dubrava