Programi hrvatske tradicijske kulture
Upisi u škole i tečajeve Narodnog sveučilišta Dubrava počinju u ponedjeljak 12. rujna i traju do subote 24. rujna 2022.! Upisi su u Infocentru Kulturnog centra (Dubrava 51 a) radnim danom od 9 do 19 sati i subotom od 9 do 13 sati.
Za ostale informacije možete poslati e-mail na ns-dubrava@ns-dubrava.hr ili nazvati brojeve telefona 01 2050 050 i 01 2050 030.
- Pri upisu se potpisuje ugovor o pohađanju programa.
- Maloljetne osobe na upis moraju doći s punoljetnom osobom (roditeljem ili skrbnikom) koji mora donijeti na uvid dokument s OIB-om i potpisati ugovor, također treba pripremiti i OIB maloljetne osobe koju se upisuje.
- Nastava počinje u tjednu od 26. rujna 2022.
RukoTvornica predmeta od šibe, slame, rogoza
Program: Program obuhvaća savladavanje stare tradicijske vještine izrade predmeta svakodnevne uporabe poput košara, korpica, torba – cekera i slično od biljnih tvari – grana, trave i lišća. Radionicom želimo privući zainteresirane polaznike na nove mogućnosti primjene narodnih umijeća pletenja prirodnina u suvremenom vremenu kada nas ekološka svijest potiče na izbor uporabe sirovina za domaćinstvo, ali i modne dodatke sa stilom. Osim povijesno-etnološke podloge za razumijevanje nastanka i razvoja pletarstva Sjeverne Hrvatske, polaznici će se upoznati s rijetkim izvornim kazivačima koji izrađuju tradicijske predmete od šibe, lišća ili slame, promičući i prenoseći gotovo zaboravljenu pletarsku vještinu na naraštaje kao svoju nematerijalnu kulturnu baštinu.
Dob: 18+
Satnica: 16 sati (90 min tjedno kroz dva mjeseca)
Vrijeme održavanja: utorkom od 17.00 do 18.30 sati
Pohađanje: Kulturni centar, Dubrava 51 a
Voditeljica: Marija Mihaljević
Hekleraj – stare vještine u službi novog (pletenje prstima i heklicom)
Program: Radionica heklanja ili kukičanja nudi učenje osnovnih i naprednih tehnika pletenja uz pomoć prstiju i heklice. Ručno pletenje nekada je bilo dio kućne radinosti, te omogućavalo talentiranim osobama izradu odjevnih predmeta, ali i dodatni izvor prihoda u zajednici. Danas, u potpuno novim i drugačijim uvjetima života, posežemo za tradicijskim znanjima sadržanim u vještinama tekstilnih tehnika koje osim brojnih bodova, ukrasnih tekstilnih rukotvorina poput šalova, prekrivača, torbi i sl. nude originalnu ornamentiku i osebujni kolorit primjenjiv na atraktivnim predmetima svakodnevne uporabe, modnim dodatcima, aplikacijama i igračkama. Vrijeme provedeno na radionici pruža odmak od ubrzane svakodnevice, opterećene dodatnim stresom, te nudi odmor u opuštajućoj i kreativnoj atmosferi učenja, prenošenja brojnih iskustava heklanja i druženja.
Skupine: 18 +
Satnica: 16 sati (90 min tjedno kroz dva mjeseca),
Vrijeme održavanja: četvrtkom od 17.00 do 18.30 sati
Voditeljica: Ljubica Hunjak
Pohađanje: Kulturni centar, Dubrava 51 a
Naše čipke – naš ponos
Program: Radionica se oslanja na edukaciju o izradi čipke na iglu, tijekom koje će se etnološki objasniti kontekst nastanka, trajanja i povijesnog razvoja čipkarskih tehnika u okviru tradicijskog rukotvorstva očuvanog do današnjih dana u hrvatskim krajevima. U dalekoj prošlosti čipka je nastajala uglavnom ženinom zaslugom, oplitanjem, izvlačenjem ili vezanjem niti na tekstilnom tkivu posteljnog ruha, uporabnog tekstila i narodne nošnje i kostima, kao odabrani umjetnički dekor, kojim se željelo ukazati na bogatstvo, jedinstvenost, svečanost, posebno prisutno kao komponenta odijevanja na svečanom ruhu, odgovarajući životnoj dobi, statusu i vjerskoj pripadnosti osobe koja ju je odijevala. Rasplet, priplet, ažur, bijeli vez, šupljika, pukan’ca i samostalna čipka (paška, međimurska, sunčana i dr.) poznata su etnološka nomenklatura za naše brojne čipke i čipkarske tehnike. Osmišljena radionica poduke o značenju, izradi i primjeni manje poznate, lijepe i decentne čipke, ali i karakteristične, jedinstvene i prepoznate tradicijske tekstilne vještine izrade izvan granice Lijepe naše, želi pridodati dodatnu vrijednost u osmišljenim novim suvremenim dekoracijama.
Dob: 18+
Satnica: 16 sati (90 min tjedno kroz dva mjeseca )
Vrijeme održavanja: ponedjeljkom od 17.00 do 18.30 sati
Pohađanje: Kulturni centar Dubrava 51 a
Voditeljica: Veronika Filipec
Zlatne niti baštine – radionica zlatoveza
Program: Program radionice Zlatne niti baštine obuhvaća izradu zlatoveza preko kartona i „skroz na skroz“, rijetke tekstilne vještine vezenja, nekada više korištene u izradi svečanih narodnih nošnji istočne Slavonije. Tehnike vezenja koriste samostalne zlatne niti bez ili preko kartona, uz dodatke zlatnih perlica, šljokica i zlatne žice. Zlatovez je fina vještina narodne umjetnosti, a primjenjiva je i na ukrasnim modnim detaljima suvremenih odjevnih predmeta i suvenira. Cilj radionice je upoznati polaznike s razvojem “prestižne” i cijenjene tehnike tradicijskog rukotvorstva u prošlosti, potaknuti vrednovanje vlastite baštine, svladati osnove izrade zlatoveza, pobuđujući njeno očuvanje, zaštitu i primjenu u svakodnevici.
Dob: 18+
Satnica: 16 sati (90 min tjedno kroz dva mjeseca)
Vrijeme održavanja: srijeda od 17.00 do 18.30 sati
Pohađanje: Kulturni centar, Dubrava 51a
Voditelj: Antun Leinveber
Narodno sveučilište Dubrava
Cerska 1, 10040 Zagreb
tel. 01 2050 030
ns-dubrava@ns-dubrava.hr Facebook Narodno sveučilište Dubrava
Kulturni centar i Infocentar
Dubrava 51 a, 10040 Zagreb
tel. 01 2050 050
www.ns-dubrava.hr
Dječje kazalište Dubrava
Cerska 1, 10040 Zagreb
tel. 01 2050 038
info@kazalistedubrava.hr
www.kazalistedubrava.hr
Facebook Kazalište Dubrava