LIKOVNI ŽIVOT DUBRAVE 1996.

10. 6. – 25. 6. 1996.


Bruno Kokot

Likovni život Dubrava 96´

Kao što je poznato, izložba pod nazivom „Likovni život Dubrave“ je tradicionalni oblik prezentacije određenog segmenta likovnog stvaralaštva u dijelu Zagreba, u Dubravi, što je zadnjih godina privukao neočekivano mnogo stanovnika. Kaže se da Dubrava danas ima oko 120 tisuća duša. Usporedno s time, u Dubravi je nastanjeno i znatno više likovnih djelatnika nego prije, pa s time u svezi i sada izložbe u nizu „Likovni život Dubrave“ pružaju mogućnost kvalitetnih varijacija.

Ipak, jezgra izložbe nužno čine noviteti u atelijeru, ali i potreba da se pokaže ovaj ili onaj stariji rad, ako u Dubravi još nije prikazan, a pripada reprezentativnom opusu pozvanog autora. Ove godine to se, ponajprije, odnosi na kreativnu fotografiju u boji Brune Kokota koji svakako zaslužuje i samostalnu izložbu u Galeriji „Dubrava“.

Eto primjera kako osjećajnost pojedinog umjetnika može afirmirati svaku temu, pa i modnu fotografiju, u sferi motivirane transfiguracije, da nam se i ono poznato, viđeno, učini drukčijim i nepoznatim – jer i jest drukčije i nepoznato s obzirom da je izrečeno osobno proživljenim jezikom. Slično ćemo reći i o plavim monotipijama Kristine Jeić koje odišu toplim ženskim pismom i u temama iz svakodnevnice.

Uz njih, na ovogodišnjoj, 19. izložbi u nizu „Likovni život Dubrave“, nalaze se još provjereni radovi poznatih umjetnika Svjetlana Junakovića i Velimira Račkog. Sjetna poetičnost jednoga ne potire ekspresiju drugoga, dapače, kao da im radovi na skupnoj prezentaciji produbljuju prikazanu temu o čovjeku jer ga, uvjetno rečeno, udruženim snagama prikazuju u širem spektru istine i doživljajnosti. Napokon, na izložbi je i manje znani Ivan Branko Imrović, naime, još nismo vidjeli te kombinirane tehnike na papiru s aplikacijama, što tako bolno podsjećaju na vrijeme Domovinskog rata.

S obzirom na sve rečeno, 19. izložba umjetnika iz dubrave zaslužuje našu pažnju.

Josip Škunca 

    
Svjetlan Junaković

ŽIVOTOPISI IZLAGAČA

Ivan Branko Imrović rođen je 1957. godine u Popovači. Završio je Školu primijenjenih umjetnosti u Zagrebu. Diplomirao je kiparstvo na Akademiji likovnih umjetnosti u klasi profesora I. Sabolića 1983. godine. Od 1983. do 1985. radio je u Majstorskoj radionici Antuna Augustinčića. Živi i radi u Zagrebu.

Samostalne izložbe:
1985. Mainz, Künstlerhaus Eisenturm
1986. Mainz, Schparcase
1986. Zagreb, Studio Galerije Karas
1990. Zadar, Art ljeto
1992. Zagreb, MUO
1994. Zagreb, Galerija Miroslav Kraljević
1996. Zagreb, HNK


Kristina Jeić rođena je u Zagrebu 1965. godine. Završila je Školu primijenjene umjetnosti u Zagrebu 1983. godine. Diplomirala je 1987. godine na Akademiji likovnih umjetnosti, Odjel za grafički dizajn u Zagrebu, u klasi profesora Miroslava Šuteja. Živi i radi u Zagrebu.

Samostalne izložbe:
1985. Zagreb, Arhitektonski fakultet
1987. Zagreb, Caffe galerija
1987. Zagreb, MZ „Otokar Keršovani“
1987. Zagreb, „Art happening“
1988. Zagreb, KSET
1991. Zagreb, „SLAVIJA Lloyd“
1992. Pregrada, dvorac Bežanec
1992. Zagreb, Galerija DUH
1993. Zagreb, Galerija Miroslav Kraljević
1994. Zagreb, Galerija Dubrava
1995. Dubrovnik, Kazalište Marin Držić
1996. Sv. Ivan Zelina, Galerija „Sv. Ivan Zelina“


Svjetlan Junaković rođen je u Zagrebu 1961. godine. Diplomirao je kiparstvo na Accademia di belle arti di Brera u Milanu 1985. godine. Živi i radi u Zagrebu.

Samostalne izložbe:
1988. München, Galerie Scorpion
1990. Zagreb, Studio Galerije Forum
1991. München, Galerie Meneghello
1992. Zagreb, Galerija CEKAO
1994. München, Galerie Meneghello
1996. Monza, Galleria Montrasio Arte
1996. Mantova, Casa di Rigoletto


Bruno Kokot rođen je 1963. godine u Zagrebu. Diplomirao je na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu, u klasi profesora Miroslava Šuteja 1989. godine. Živi i radi u Zagrebu.

Samostalne izložbe:
1989. Zagreb, Galerija CKO
1990. Zagreb, Klub „Đuro“


Velimir Rački rođen je 1953. godine u Zagrebu. Završio je Školu primijenjenih umjetnosti i dizajna u Zagrebu,. a slikarstvo diplomirao na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu. Živi i radi u Zagrebu.

Samostalne izložbe:
1987. Zagreb, Studio Galerije Karas
1987. Zagreb, Galerija Buljat
1991. Zagreb, Galerija Miroslav Kraljević
1992. Čakovec, Centar za kulturu
1992. Zagreb, Galerija Studio D
1993. Zagreb, Galerija Art centar
1994. Zagreb, HVU „Petar Zrinski“
1994. Zagreb, Galerija Buljat
1995. Zagreb, Grades
1995. Vinkovci, Gradski muzej
1996. Zagreb, Galerija Forum


Kristina Jeić


Velimir Rački


Ivan Branko Imrović


(iz knjige dojmova)


(pozivnica izložbe)

Skip to content